пʼятниця, 2 вересня 2016 р.

Українським грошам – 20 років

2 вересня 1996 року в Україні було розпочато грошову реформу. Початок створення власної національної валюти був обумовлений проголошенням державної незалежності країни.

Спочатку були запроваджені попередники гривні – українські карбованці. Однак 25 серпня 1996 року президент молодої держави підписав Указ «Про грошову реформу в Україні», відповідно до нього вводилася в обіг гривня – національна валюта та її сота частина – копійка.

Саме від 2 вересня 1996 року НБУ випустив в обіг банкноти номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 і 100 гривень і розмінну монету номіналом 1, 2, 5, 10, 25 і 50 копійок, покінчивши із випуском карбованців.

Назва національної валюти «гривня» – природня, традиційна, логічна для України. У різний час слово «гривня» означало спершу мідяну монету номіналом у дві з половиною, згодом — у три копійки, а з часом — срібну, вартістю у десять копійок.

Загалом походження слова «гривня» виводять від прикраси з золота чи срібла у вигляді обруча, який наші предки носили на шиї (тобто – на «загривку»).

Історія гривні – давня: ще в «Повісті минулих літ» її вже згадують як платіжний засіб. Відтак, запровадження гривні як національної грошової одиниці України в 1996-му мало вагоме історичне підґрунтя.

Нинішню ж копійку спочатку пропонували назвати і «резана», і «сотий» – але в підсумку зійшлись на назві, звичній іще з радянських часів. Щоправда, 1- та 2-копійчані монети нині вже мало хто використовує як повноцінний платіжний засіб: за нинішніх цін, погодьмося, це не та копійка, яка гривню береже...

За 20 років свого існування національна валюта пережила багато змін. Нині на обох її боках можна побачити знакових для українців осіб та пам'ятні місця.

Національний банк України з 1 вересня 2016 року увів в обіг пам’ятну обігову монету «20 років грошовій реформі в Україні» номіналом 1 гривня, яка присвячена 20-річчю запровадження національної валюти України – гривні.

Немає коментарів:

Дописати коментар